TAKO-poolit 2018


TAKO-verkostossa on seitsemän aihepiirien mukaan muodostettua poolia eli yhteistyöryhmää. Poolityöskentelyssä on kyse osaamisen ja resurssien jakamisesta ja vertaisoppimisesta. Poolimuseot suunnittelevat ja toteuttavat yhteistyössä muun muassa tallennus- ja kokoelmatyön kehittämishankkeita. Poolien puheenjohtajat toimivat verkoston ohjausryhmän jäseninä.

Pooli 1: Ihminen ja luonto
Puheenjohtaja Lotta Friberg
lotta.friberg@raasepori.fi

Pooli 2: Yksilö, yhteisö ja julkinen elämä

Puheenjohtaja Elina Kallio
elina.kallio@hel.fi

Pooli 3: Arki
Puheenjohtaja Anna-Mari Immonen
anna-mari.immonen@kansallismuseo.fi

Sihteeri Sanna Tarnanen
sanna.tarnanen@jkl.fi

Pooli 4: Tuotanto, palvelut ja työelämä
Puheenjohtaja Kirsi Ojala
kirsi.ojala@tekniikanmuseo.fi

Sihteeri Risto Hakomäki
risto.hakomaki@kansallismuseo.fi

Pooli 5: Viestintä, liikenne ja matkailu
Puheenjohtaja Hanna Kyläniemi
hanna.kylaniemi@rovaniemi.fi 

Sihteeri Outi Penninkangas
outi.penninkangas@tampere.fi

Pooli 6: Taide, oppi ja kokemus
Puheenjohtaja Anni Wallenius
anni.wallenius@fmp.fi

Sihteeri Sofia Lahti
sofia.lahti@fmp.fi

Pooli 7: Trendit, vaikuttajat ja käännekohdat
Puheenjohtaja Pälvi Myllylä
palvi.myllyla@valkeakoski.fi

Päivitetty 2.8.2018