TAKO-ohjausryhmä


TAKO-ohjausryhmä 2019


Johanna Jakomaa, ohjausryhmän puheenjohtaja
Amanuenssi

Satakunnan museo
puh. 044 701 1059
johanna.jakomaa@pori.fi


Jäseninä poolien puheenjohtajat


Pooli 1
Lotta Friberg
Maakuntamuseotutkija
Länsi-Uudenmaan maakuntamuseo
puh. 019 289 2505
lotta.friberg@raasepori.fi

Pooli 2
Laura Lotta Andersson

Museonjohtaja

Hangon museo

puh. 040 1359 224

laura.lotta.andersson@hanko.fi

Pooli 3
Anna-Mari Immonen
Amanuenssi
Suomen kansallismuseo
puh. 0295 33 6433
anna-mari.immonen@kansallismuseo.fi

Pooli 4
Kirsi Ojala,
varapj.
Kokoelmapäällikkö
Tekniikan museo
puh. 050 520 8755
kirsi.ojala@tekniikanmuseo.fi

Pooli 5
Hanna Kyläniemi
Amanuenssi
Lapin maakuntamuseo
puh. 040 728 3362
hanna.kylaniemi@rovaniemi.fi

Pooli 6
Anni Wallenius
Intendentti
Suomen valokuvataiteen museo
puh. 041 4406 387
anni.wallenius@fmp.fi

Pooli 7
Reetta Tervakangas
Tutkija
Tampereen museot
040 800 7824
reetta.tervakangas@tampere.fi


Suomen kansallismuseon ja Museoviraston edustajina:


Risto Hakomäki, sihteeri
Erikoisasiantuntija, Museoalan kehittäminen
Museovirasto
puh. 0295 33 6385
risto.hakomaki@museovirasto.fi

Marianne Koski, sihteeri
Erikoisasiantuntija, Museoalan kehittäminen
Museovirasto
puh. 0295 33 6006
marianne.koski@museovirasto.fi


Ohjausryhmän ulkopuoliset pysyvät asiantuntijat:


Teemu Ahola

Tallennustyönjakoasiantuntija
puh. 040 761 5905
teemu.ahola@tampere.fi


Postia ohjausryhmälle tai sihteereille:  tako@kansallismuseo.fi

(21.2.2019)


TAKO-ohjausryhmä 2016-17. Eturivi vas.: Johanna Jakomaa (Satakunnan Museo), Johanna Lehto-Vahtera (Aboa Vetus & Ars Nova), Hanna Kyläniemi (Lapin maakuntamuseo), Reetta Karhunkorva (Suomen metsämuseo Lusto), Elina Kallio (Helsingin kaupunginmuseo), Pälvi Myllylä (Visavuoren museo)

Takarivi vas.: Marianne Koski (Museovirasto), Hanna-Kaisa Melaranta (Varkauden museot), Teemu Ahola (Työväenmuseo Werstas), Risto Hakomäki Kansallismuseo).